Quantcast
Channel: Slasno i opasno

Rolat "Vladimirski"

$
0
0


"Za tebe samo venac pletem,
Posipam cveće putem golim,
Rusijo, mirni kraju sveta,
Tebi verujem, tebe volim..."
 Jesenjin




Uvek u proleće, kada prvom svežinom novoga života ozelene krošnje i bokori mlade trave, ja mogu da osetim njen miris, da dotaknem željnim mislima  zemlju predaka, da vidim njihove poznate mi oči, prelivene večno mladom svetlošću slobode. 
Mogu da osetim ljubav, njihovu živu ljubav koja se prelila u moje zenice. 
Da verujem u svaku bajku koja me je uspavala. Da volim svakog junaka koji je naposletku pobedio. Da se divim vilovitom konju i stepi, da slušam vetar u nežnim granama breze i da ponovo čitam Jesenjina. 



 Da se prisetim kako ludo volim ovu knjigu. Kako je volim najviše na svetu. I zašto je sve volim. 
Da se setim zašto su mene uvek čokolada, višnje i orasi podsećali na prolećne, sveže noći u postelji, na ovu knjigu, lampu, pradedin parfem koji miriše na jorgovan, miris toplog domaćeg mleka i beskrajnu i beskrajno tužnu priču o očima jednog Rusa koji nikada nije ponovo njima video svoju majku, svoj dom, svoju Rusiju.


Sastojci:

Testo:


3 belanceta
2 kašike vrele vode
3 žumanceta
90 gr  šećera
1 kašičica praška za pecivo
1 kašika skrobnog brašna
25 gr kakao praha 
70 gr brašna


Belanca mutite najpre samostalno, onda dodajte vrelu vodu, mutite još malo pa dodajte  polovinu šećera. Umutite sve u čvrst sneg. Žumanca umutite posebno, sa ostatkom šećera da smesa posvetli. U žumanca dodajte sve ostale sastojke i naposletku nežno varjačom umešajte sneg. Pecite na plehu nešto manjem od onog koji ide uz šporet, otprilike 25x30 cm, koji ste pokrili papirom za pečenje, 15 - 20 minuta na 180 stepeni. Pečenu koru uvijte u vlažnu krpu i zarolajte. Neka tako stoji dok se ne ohladi.

Fil:

40 gr skrobnog brašna
300 ml mleka
šećer - po ukusu - oko 5 kašika
125 gr putera
100 gr.  mlečne čokolade 


Gustin razmutite u malo mleka a ostatak mleka zasladite i stavite da se ugreje do vrenja pa sipajte gustin i skuvajte kao kada kuvate puding. Kada se zgusne, dodajte izlomljenu čokoladu i mešajte dok se ona ne istopi. Ohladite fil pa ga kašiku po kašiku pomešajte sa umućenim puterom.
Koru odmotajte pa nafilujte ravnomerno, ostavite malo fila kako biste rolat premazali i po površini.


Još:

oko 50 gr. višanja iz slatka

Preko fila rasporedite oceđene višnje, urolajte ponovo i premažite ostatkom fila.
Glazura:

50 gr. čokolade za kuvanje
2 kašike ulja
50 gr. seckanih prepečenih oraha

Čokoladu otopite sa uljem na pari, premažite rolat i pospite pečenim orasima.



Mirišljavi zimski hleb

$
0
0

Tako me dugo nije bilo, gotovo sam zaboravila kako se unosi recept :-).
Volela bih da mogu izostanak da opravdam nečim lepim, u stvari volela bih da uopšte mogu da ga opravdam.
Ali ne mogu.
Dan za danom, nedelja za nedeljom...
Bezbroj nekih misli, premalo obaveza. Izgubi se čovek u sopstvenoj svakodnevici.
I izgubi toliko toga.
Neke ljude, neke trenutke, neke ljubavi.
Naposletku se ipak probudi.
Evo me natrag :-).
Možda je kasno da vam čestitam praznike ali nije kasno da vam poželim lepu i blagu godinu pred nama. I hvala vam što ste i dalje (i što ste opet) tu :-).



Sastojci:

300 ml vode
320 gr belog mekog pčeničnog brašna
90 gr ražanog brašna
90 gr integralnog pšeničnog brašna
1 kašičica soli
1 kašika šećera
20 gr kvasca
semenke:
susam
mak
lan
proso
suncokret
1/2 kašičice rendane kore pomorandže
25 gr mlevenih oraha

 U mlaku vodu sa šećerom stavite kvasac i pustite da naraste. U drugoj posudi pomešajte sve vrste brašna sa ostalim sastojcima, dodajte vodu sa kvascem i umesite testo. Biće malo gnjetavo :-) nemojte da natirete brašnom i izlupajte ga varjačom koliko vam snaga dozvoljava :-). Ostavite da naraste na toplom da mu se zapremina udvostruči. Podmažite kalup u kom ćete da pečete hleb ali možete to da učinite i na papiru za pečenje. Nema potrebe da se testo premesi, samo ga prebacite u pleh.
Hleb pecite u rerni zagrejanoj na 200 stepeni 15 minuta a onda smanjite na 180 stepeni i pecite dok ne porumeni, ukupno oko 45 minuta, zavisi od rerne.
 

Najmekši na svetu HLEB SA RUMOM

$
0
0

Kada bih samo mogla da vam prenesem rečima miris i ukus, mekoću ovog hleba.
I taj nežni, stidljivi dah preranog proleća, te plavetne i mirne svodove neba nad selom, onaj polet što se useli u dušu kada otvorite prozor i udahnete miris prirode, tišine i buđenja kako se grli sa aromama domaćeg hleba, vaše kuhinje, vaše sobe, vašeg sveta. 
Malog, mirnog, toplog sveta koji cveta sramežljivo lepotom pred vašim očima.
Okusite i pomirišite sami svet dobar, plav i cvetan, udoban, topao i čist. Tako ovaj hleb miriše. Takav je ukus ovog hleba. Na dom miriše. I na ljubav.



Sastojci:

180 ml. vode
180 ml. mleka
1 kašika ruma
60 gr. putera
125 gr. šećera
1 kašičica soli
650 gr. mekog pšeničnog brašna + možda još par šaka brašna
100 gr. sojinog brašna
40 gr. svežeg kvasca




Izmerite šećer pa od tih 125 gr. uzmite jednu kašiku i stavite je u mleko i sa njim zagrejte da bude mlako pa dodajte izmrvljeni kvasac i ostavite desetak minuta da se diže.Za to vreme pomešajte ostatak šećera sa brašnom, sojinim brašnom, solju, rumom i puterom koji ste otopili i malo prohladili. ( prilikom topljenja pazite da puter ne gori nego neka se samo otopi ). Umešajte u to kvasac sa mlekom i mešajte varjačom polako dodajući vodu, takođe mlaku.
E, sad, testo koje smo mama i ja dobile je bilo baš jako retko, nalik testu za uštipke, a u receptu se spominje mešenje testa na dasci. U panici, ja sam dodala možda 2 svoje šake brašna ( ne verujem da je više od 100tak grama tu moglo da stane ) i nastavila testo da lupam varjačom - ono je ostalo retko.
Da sam dodavala brašno do teksture klasičnog testa za kifle koje može da se razvija na dasci, hleb bi verovatno bio kao kamen. Dakle, kada lepo izlupate ( da se pojave klobuci, mada ne morate baš da dobijete upalu mišića ) to meko lepljivo testo koje ne može da se mesi rukom, pokrijte posudu u kojoj se nalazi krpom i ostavite na toplom da narasta oko 45 minuta. 
Nakon tog vremena ( neće testo nešto preterano da naraste ) baš pošteno pokrijte radnu površinu brašnom pa istresite testo na nju. Biće meko i lepljivo i nećete moći da radite sa njim ako ruke dobro ne pobrašnjavite. Ipak, pokupiće brašno sa radnog dela i moći ćete malo da ga izradite rukama ( ako zatreba dodajte malo brašna još ). Kada ga kratko izmesite, prebacite ga u manji pleh ( otprilike 15x20 cm ) ili pleh za hleb ako imate, koji ste podmazali uljem, raširite ravnomerno i stavite u rernu zagrejanu na 200 stepeni. Posle 15 minuta smanjite vatru na 180 i pecite dok lepo ne porumeni. Mi smo pekle ukupno oko 30 minuta. Kada smo izvadile hleb iz rerne činilo se da je živ, tako je bio mek, i kada smo ga sekle, jer sam ja žurila zbog fotografisanja, bio je  previše mek, no nakon hlađenja dobio je divnu teksturu i oblik, ovo je sigurno jedan od najmekših hlebova koje ćete ikada da napravite :-). 



Hleb je mek i sutradan, i preksutra. Posle 3 dana postaje tek malo sipkav :-).
On baš naglašeno sladi, uz slatke namaze i mleko je savršen ali ako ne volite slatko-slane ukuse neće vam prijati uz ručak :-). Probaću uskoro da ga spremim bez šećera, ovakva mekoća slanog hleba - nešto čarobno, dušu dalo za kajmak ili neki stari sir.



Šnicle u omotaču od oraha, pavlake i rena

$
0
0


Celo posle podne na mom pragu sedi
Dosada, i gleda nalakćena mene.
Oči su joj mutne, čelične, studene,
A usne zamrzle i obrazi bledi.

Ne čuje se nikad da pomuti dahom
Ni trenut tišine za to celo doba.
Dan umire mirno: a moja je soba
Ispunjena čudnim slutnjama i strahom.

I nemo i sporo osluškuje tada
Neku tamnu jesen u duši, gde tako
Dan gasne bez tuge, bez svesti, polako ...
I čujem, u meni list za listom pada.

 J. Dučić





Dosada se uselila kod mene. Otvorila sam joj širom sva vrata, ponudila je da sedne, raskomoti se, ostane.
Uz nju je uvek lenjost. Sa njima i očajanje.
A od očajanja do rastanka sa samima sobom naši su putevi kraći od trenutka.
Dosada gleda mene, ja gledam nju. Znam da je tu, kao trulež mi se širi mislima. 
Ne mogu da učim, ne mogu da čitam, ne mogu da pobegnem od nje šta god radila. To su oni mučni sati kada vam baš ništa ne pričinjava zadovoljstvo.
Opirem se, borim. Nije to moja krivica. Svi smo mi slabi na sebe same i svi mi sebi najviše povlađujemo. Čak i kada je kobno po nas, čak i kada stradamo zbog te samoljubive nežnosti kojom milujemo svoj karakter umesto da ga bičujemo.

 Uh, sednem u tri posle ponoći da napišem ovde neku priču. Znam da to nije baš sjajna ideja. Jutro je mudrije od večeri, govorila je princeza Marja svom mužu, Andreji strelcu u divnoj ruskoj bajci koju pamtim i volim danas kao što sam je u detinjstvu volela.
Tada, kada se u krevet išlo pre devet uveče, sa šoljom mleka i knjigom bajki, žutom lampom u mirišljavoj sobi. Tada kada smo se budili i pre osam, igrali se, čitali, crtali, učili, čekali ručak i tačno znali da li ćemo da se mrštimo na pasulj ili da se radujemo ćuftama. I uvek znali, nepogrešivo, kada mama pohuje šnicle. 
Baka nije nikada. Uvek mama. Ona to ume bolje. Najbolje na svetu. Pa i danas volimo da nas dočekaju kod kuće pohovane šnicle. Vanja voli pileće. Meni je svejedno. 
Ovde kad ih spremam, nisu mi slatke. Ma može li išta da vam bude slatko kada idete na spavanje u 4 izjutra, ustajete u dva, na brzinu grejete ručak i na brzinu jedete, pokušavate u 3 posle podneva da počnete neki posao, učenje, pisanje, jer ste obećali priču nekome, razvlačenje kora za pitu jer ste to zacrtali sebi?
Hoću da idem na spavanje malo posle devet i da ustajem kada se dani bude, hoću da počnem da radim sve što tako silno želim da radim ali eto, prosto, ne da mi se.
Kako se vi borite protiv te obamrlosti, protiv lenjosti, protiv zlih i opasnih navika koje prihvatamo po slabostima i sa kojima se srodimo polako ali kobno, da ne primetimo? Kako isplivate kada jednom potonete u besmisao nerada, lišen muke i plodova koje muka i trud donose?
Kako se trgnete kada vam se čini da ste potpuno potopljeni, da nema izbavljenja, da su tavorenje, dosada i izjeli sve ambicije, talente i volju?
Ja se vraćam po ko zna koji put u detinjstvo. Tražim iskru sebe u sećanjima na sebe. Na dane koji su počinjali u jutra i završavali se kada dođe noć, koji su mirisali na lavandu, na seno, na jastuke, na bojice, mastilo, da i na šnicle :-). Na učenje, na zabavu, na igru, na muku i na rad, na život.
Ovo sada, ovo nije baš neki život. Više je dosada. A život čoveka koji je ispunjen smislom ne može da bude dosadan. Kada se setimo zbog čega postojimo setićemo se zašto je tako važno da postojimo bolje i lepše.




Sastojci:

oko 600  gr. svinjskih ili pilećih šnicli ( mislim na belo meso )
1 kašika mlevenih oraha
3 kašike rendanog rena
1 kašika kisele pavlake
so po ukusu
biber po ukusu

Šnicle neka vam u mesari tanko iseku, ili ih sami isecite ( ako imate čime, mi ceo vek kuburimo sa tupim noževima :-) ). Iako su tanke, onako muževno ih izlupajte ako su svinjske. Ako pohujete pileće meso, budite nežniji ili ne lupajte uopšte. Posolite ih i pobiberite sa obe strane po ukusu.
Kašikom izmešajte u posudici ren, sitno rendan, mlevene orahe i pavlaku i tom smesom namažite svaku šniclu sa samo jedne strane i ostavite ih tom namazanom stranom na gore okrenute dom umutite jaja za pohovanje.

Još:

3-4 jajeta
malo soli
oko 6 kašika brašna

 Pretpostavljam da većina vas ume da pohuje meso. Da pohuje uopšte. Meni dugo nije uspevalo. Uvek se uplašim kada ulje počne da prska :-). Sada sam se sporazumela sa šporetom i konačno umem da spremim hranu i na taj način, mada ne radim to često, iz nekoliko razloga. 
Dakle, kao što radite obično, jaja umutite viljuškom pa umačite šnicle u brašno pa u jaja, opet u brašno pa u jaja. 
Ako volite, drugi put možete da umačete šnicle u prezle ili u izdrobljeni korn fleks, ili čak u neki mleveni slani kreker. Ja najviše volim klasično i meko pohovanje - samo u brašnu. Ako koristite i prezle, onda pohujte prvo umačući u brašno pa u jaja pa u prezle.

Još:

kockica putera
ulje za prženje

Otopite puter, dodajte ulje pa pržite šnicle na umerenoj vatri, spuštajući ih obavezno u već vrelo ulje ( ovo je napisano zbog potpunih početnika  :-) ) dok lepo ne porumene sa obe strane.
Važno je da prvo pržite šniclu sa one strane sa koje je premazana mešavinom rena, oraha i pavlake.

Izrazito su fine ako ih pre služenja poprskate limunovim sokom.
 

Sočna torta sa suvim voćem i čokoladom

$
0
0

Jeste mi danas rođendan. Dvadesetsedmi. Nisam spremila tortu, na svu sreću, mogu da vas častim ovom jer mi je folder sa receptima koji čekaju na objavljivanje sve puniji ( lenjost je teža od bolesti, kažu stari ). 
Ustala sam u dva posle podneva i Mišin tata mi je kupio cveće. 
Treba da izađem sa Mišom u šetnju i da spremim posle toga nešto slatko:-).
O, ne, ja ne slavim svoje rođendane već dugo, baš dugo. 
Pa opet danas osećam samo zahvalnost. Prisetim da se su mojoj mami govorili kako su svi siromašni, kako su vremena nesigurna, kako joj ne treba još jedno dete. Pa ipak me je rodila na današnji dan.
Osećam i nelagodnost, veliku nelagodnost kada mi čestitaju ljudi. A osećam i zahvalnost zbog toga.
Jer čestitaju mi zapravo što sam rođena, što sam pozvana u život, što sam u beskonačnim trajanjima svetova koji su nesagledivi i nerazumljivi  izabrana da živim.
Rođendani su kao kada se popnete na najviši zeleni planinski vrh i pukne pred vama vidik do nebesa, do plavog horizonta i preko.
Dan kad smo rođeni je dan kada nam je poklonjen život. Taj poklon imamo svagda sa sobom ali smo zaboravili da ga primećujemo, zaboravili smo čemu služi. Poglede nam privlače crvene mašne, ukrasni papiri, sitnice koje ulepšavaju svakodnevicu ali neretko zamagljuju istinu.
Mi smo dobili preskup i predragocen dar, dar sa rokom trajanja, nalik cvetu, vrlo nežnom cvetu koji može i da svene i da cveta. 
Jer je život neizvestan i često surov, budućnost je plahovita a mi smo krhki, no ključ sreće, spokoja i nade uvek je u našim rukama. Izbor koji činimo, put kojim hodamo, ideali sa kojima smo krenuli u život, ono što jesmo i što želimo da budemo, ljubav zbog koje smo u život i prizvani nikada ne smeju biti zaboravljeni.
Poslužite se i uživajte. Ja ću i danas da spremam slatkiše, kada ako ne onog dana kada se život slavi :-).



Sastojci:

Testo:

10 jaja
10 kašika šećera
10 kašika brašna
malo praška za pecivo
2 kašike vanilin šećera

Jaja umutite penasto sa šećerom  pa nakon toga varjačom umešajte brašno i prašak za pecivo i pecite u okruglom plehu (26 cm)  koji ste pokrili papirom za pečenje, na 180 stepeni oko pola sata. 
Kada se testo ohladi, izvadite ga na tacnu, odsecite tanko "poklopac" a donji deo, deblji, izdubite na oko 1 cm. ( tako da vam ostanu ivice ) a ostatke testa izdrobite i sačuvajte za fil.

Još:

malo ruma ili konjaka 

Natopite kore diskretno. 

Fil:

200 gr. suvog grožđa ( ako ne volite stavite neko drugo suvo voće )
200 gr. seckanih pečenih oraha
100 gr. seckanih suvih smokava
1 l. mleka
200 gr. šećera
vanilin šećer po ukusu
4 kašike brašna
250 gr. putera
4 jajeta
6 štangli čokolade za kuvanje ( dakle, 60 gr. )

Jaja umutite penasto sa šećerom, vanilin šećerom i brašnom ( od ovog litra dodajte malo mleka da smesa ne bude pregusta ) i onda sve to sipajte u provrelo mleko pa kuvajte na pari dok se ne zgusne. Fil neće biti gust kao što je uobičajeno, ali tako i treba da bude, mere su u redu :-) ( jer u fil idu i staci testa koji će da ga zgusnu ).
Kada se ohladi, umešajte ga kašiku po kašiku u već penasto umućen puter pa dodajte i otopljenu čokoladu, seckano suvo voće i orahe i naposletku izmrvljeno testo od kore. Ovim filom napunite izbudljenu koru, poklopite onim tankim poklopcem od testa koji ste najpre odsekli i ostavite da se u frižideru stegne. 

Glazura:

100 gr. čokolade za kuvanje
4 kašike ulja

Otopite na pari ulje i čokoladu pa prelijte tortu i poslužite rashlađenu.

* Ovo je povelika torta, ako vam treba neka manja samo prepolovite mere i pecite u kalupu  prečnika oko 17-20 cm.


Pita od lisnatog testa u bešamelu

$
0
0

Kako je danas lep dan :-). A ni ja nisam tužna. I ne brinem se zbog sutra. Kroz prozor vidim park, zgrade, nebesa i sunce. I procvetalo drvo kraj staze. 
Kako je danas lep dan. Zovu me te staze i putevi i nebesa. Zove me ovo rano proleće da ga udahnem i budem opet živa. 
I ne brinem se zbog snega koji će doći, i zbog svih pravih problema koje imam.
Danas je tako lep dan. 
Želim da budem deo tog sveta koji se užurbano kreće i koji cveta. Ponavljam sebi - "Izađi, Tajana, iz zamke koju si napravila za sebe i u koju si sebe ulovila."
Povučenost je dobra samo dok vam odgovara. Posle postaje najomraženija navika koju možete da steknete. 
Sedim i gledam kroz prozor, a napolju je tako lep dan. 
Čekam da odem opet na selo pa da šetam sa mamom. Čekam da bude leto jer nesigurno mi je i hirovito ovo proleće 
Čekam i čekajući prolazim. Tužna sudbina zaboravljenog cveta kraj prozora. 
Prisećam se prošlih vremena i opet mi se ide kući. Tamo su mi soba i polje podjednako bezbedni i bliski. Tamo se u kuhinji sa mamom igram više nego što zaista radim.
Ali mi nije tamo dom. Ja stanujem ovde a danas je toliko lep dan da je greh svenuti dok on prodire u sobu ostavljajući u njoj miris prvog cvetanja jednog malog, krhkog drveta pod prozorom.
Današnji recept trebalo je da bude nešto kremasto, belo, miršljavo i slatko. Mojom greškom, danas delim sa vama ovu finu maminu pitu :-).
Biće kolača ionako sada, kada dolazi proleće :-)).



Sastojci:
 

Bešamel sos:

1/2 l. mlakog mleka
40 gr. putera
40 gr. brašna
so po ukusu
biber po ukusu
malo rendanog muskatnog oraščića, ako volite
2 žumanceta

Istopite puter na umerenoj vatri i kada počne da peni dodajte brašno, propržite kratko pa dodajte mlako mleko mešajuči neprekidno, da se ne stvore grudvice. Kuvajte sos na sasvim umerenoj temperaturi uz neprekidno mešanje dok ne postane kompaktan i gust. Posolite, pobiberite i dodajte orašče ako ga volite u bešamelu. Kad se malo prohladi dodajte umućena žumanca i promešajte. 



 Pita :

500 gr. lisnatog testa
300 gr. dimljene šunke
250 gr. mekšeg kačkavalja



Ako već niste kupili lisnato testo u dve table, podelite ga na dva dela. Pleh za pečenje veličine otprilike 35x15 cm obložite papirom za pečenje pa preko njega stavite jednu polovinu testa tako razvijenu da prelazi preko ivica pleha bar 1,5 cm. Preko testa složite listove šunke pa listove sira, zalijte jednim delom bešamela, ponovite tako u više redova dok ne potrošite sav materijal. Rastanjite drugi deo testa, položite ga preko nadeva pa vratite krajeve prve kore koji prelaze preko pleha na ovu koru kojom ste pokrili fil. Celu površinu testa zasecite ukoso nožem u jednom pravcu pa zatim u suprotnom, da dobijete kvadrate 1x1 cm. Ostavite pitu da odstoji u frižideru 1 sat.

Još:

1 žumance za premazivanje testa

Nakon tog vremena premažite testo razmućenim žumancetom i pecite 35 minuta na 200 stepeni.

* Pita je prelepa i topla i hladna. 






Mirisni pužići sa bundevom

$
0
0

Sumnjam da treba ja da vam pišem o blogu Bite my cake. 
Tamarini recepti, slike i putopisi toliko su lepi, prosto eteričnida se ja na njenom blogu osećam bez ulepšavanja i preterivanja, kao dok čitam najmaštovijitu bajku.
Stvoriti čitav jedan svet lepote, otškrinuti nekome kapiju te mirišljave, drugačije i ukrašene, romantične stvarnosti za mene je istinska umetnost i Tamara jeste umetnica  u svakom mogućem smislu te reči.
Njenim receptima dorada nije potrebna ali ja prosto ne mogu da odolim a da ne ukrasim sve  začinima preko svake mere kada spremam ovakva testa.
 Evo njenih pužića OVDE. 
A ja sam se možda malo zaigrala. Nikada ne stavljate pred mene mnogo teglica sa začinima :-). Na kraju, pužići su mirisali kako mi nikada nije mirisala kuhinja. Na nešto strano a privlačno, na sedenje u predvečerje na klupi, negde, sa nekim dragim koga dobro poznajete, na bezbrižnu večeru negde u prirodi, u slobodi. 
Mirisali su na istinu da nikada ne možemo da pokvarimo stvari ako im strastveno dodajemo ono što nas raduje. 
Pa sad, kako kome :-).

 ( Ovu svesku sa slike poklonila mi je Mati jedne jeseni, mirisala je na tamjan tako upečatljivo, kao što mirišu ovi pužići na dom i izazov istovremeno, na neka nova vremena, kao što mi mirišu danas njeni listovi mirišu na ono neko prošlo  koje sam provela negde između stvarnosti i Neba, u prekrasnom i tihom manastiru, nekada, kada sam bila zaista mlada, pre nego što su me dotakli i strahovi i želje i strasti.
Retko sada odlazim tamo jer je nemoguć povratak u vreme kada smo bili čisti, kada smo bili svoji, kada na našoj duši još nisu postojali krvavi i modri tragovi života. Uspomene i stvari rečito govore o onome što smo bili. Mi sami smo nemušti. Mi nemamo pravo ni da se sećamo svetova koje smo napustili tražeći neku sreću koja svakog dana menja lice, neuhvatljiva i lukava, kao Usud ).




Sastojci:

500 gr brašna
1/2 kocke kvasca ( znači 20 gr )
60 ml toplog mleka
4 kašike meda ( može i šećer, kao u originalnom receptu )
120 ml. tople vode
1/2 kašičice soli
sitno rendana korica 1 pomorandze

U toplo mleko stavite kašičicu meda pa promešajte da se otopi. Izmrvite u mleko kvasac, neka odstoji dok ne nadođe. Brašno pomešajte sa solju i rendanom koricom pomorandze, dodajte med ili šećer, toplu vodu i naposletku mleko sa kvascem. Umesite fino testo pa ga stavite da raste prekriveno čistom krpom oko sat vremena. Nakon tog vremena testo prebacite na radnu površinu, premesite i razvijte ga što približnije obliku pravougaonika na debljinu oko 1 cm, neka ne bude deblje od toga. 

Premaz:

150 gr smeđeg šećera
5 kašika putera
1 kašičica cimeta
malo, možda prstohvat karanfilića
malo đumbira 
malo  mlevenog komorača
2 kašike vanilin šećera
1 kašičica konjaka
1 kašičica rendane kore pomorandze

Prvo otopite puter na slaboj vatri pa premažite testo. Smeđi šećer pomešajte sa začinima. Onaj koji ne volite ili smatrate suvišnim zamenite ili prosto izbacite. Ja ih prosto volim ( očigledno je :-) ) i nikada mi nije previše. Dodajte u tu smesu i konjak ( može aroma vanile, može i neki drugi alkohol ) pa premažite testo.


I još:

400 gr. rendane bundeve 
100 gr. sitno seckane kandirane narandze ( ako volite )

Preko premaza i testa rasporedite ravnomerno rendanu bundevu i seckanu narandzu, ako odlučite da je koristite.
 Uvijte testo u rolat i  secite pužiće širine oko 2 cm. Slažite ih okrenute na gore u pleh pokriven papirom za pečenje.

Još:

30tak gr putera

Premažite pužiće sa još malo putera pa pecite pužiće u rerni zagrejanoj na 180-190 stepeni oko 20 minuta.


**Tamara preliva pužiće  mešavinom slatke pavlake i šećera. Ja sam se malo plašila da uz bundevu dodam i preliv, sledeći put ću da ih prelijem takođe :-). Što sočnije - to bolje.


Posni krekeri sa suncokretom i prosom

$
0
0

 Počeo je mart, počeo je post. Svašta nekako počinje, a ja još ništa ne počinjem. :-)
Počela sam, ipak, da osluškujem sebe. Čujem kako me iz prošlosti dozivaju neke želje. I kako me opominju neuspesi, i kako mi mašu sve one osvojene pobede. Gledam kako život neuhvatljivo vijuga i stavlja mi na put zamke, laži, prepreke. Shvatam kako je divno biti u toj igri, kako je lako naučiti to jedno jedino važno pravilo za pobedu.
Život nam nije neprijatelj. On je to što jeste. On je ono što smo mi.
Ali mi smo njemu neretko neprijatelji. Neprijatelji samima sebi. Mislim, nisam nikada nekome tako mnogo zla nanela kao sebi. Nisam nikada tako uporno pokušavala nekoga da gurnem u propast, nisam nikada drugome tako svirepe zamke postavila, nisam nikada uživala u nečijem neuspehu kao u svome.
I nisam nikada srela nekoga ko ima tako lep život a tako je tužan.
Teže je zavoleti sebe nego nositi na leđima teret samoprezrenja. 
Mogu da se setim, u te četiri godine što ih gotovo sasvim provedoh u manastiru, ja ništa o spokoju, pokajanju i samospoznaji nisam naučila. Ja sam postila, bdela i molila se ali sam i dalje tvrdoglavo sebi želela zlo. I nisam se nikada molila za sebe, i nisam tražila za sebe gotovo ništa. Ne zato što sam veliki čovek  već zato što nisam uspela da razumem vezu između dobrote prema drugima i dobrote prema sebi.
Još ne počinjem da radim dobre stvari sebi. Da, i dalje bolujem od anoreksije i ne pokušavam da se izlečim. Flertujem sa bulimijom.
Sa depresijom.
Sa autističnom povučenošću iz tuđih i iz sopstvenog života.
To je samo jedan od razloga zbog kojih i ovaj post ne počinjem kao hrišćanka, premda sam volela da tvrdim kako to jesam, premda osećam kao da jesam.
Samo jedan od razloga iz kojih ništa ne počinjem. A druge razloge još ne razumem, kao zatvorena knjiga su preda mnom.



Milan, interesantan, unikatan  jedan čovek od kog sam i dobila recept, sprema ove krekere bez ulja, dakle sa čašom vode, i peče ih u aparatu za galete. Pošto ga ja nemam, dodala sam ulje kako ne bi bili mnogo tvrdi. I uspela sam, krti su, meki i baš ukusni. Sledeći put ću da utisnem u svaki seckani kikiriki, orahe ili bademe. Ili još ko zna šta :-). Sve je moguće.



 Sastojci:

( čaša za vodu - 200 - 220 ml )

1/2 čaše  maslinovog ulja
1/2 čaše tople vode
1 čaša suncokretovog semena ( bez ljuske ) koje ste samleli u blenderu ili mlinu za kafu
čaša prosa ( sa ljuskom ) koji ste takođe samleli
2 čaše brašna - ja sam koristila ječmeno + koliko vam je potrebno da testo ne bude jako lepljivo, kako biste mogli da ga razvijate i vadite oblike
1,5 kašičica soli - prilagodite sosptvenom ukusu
1 čaša ovsenih, ječmenih, pšeničnih ili ražanih pahuljica
1 kesica praška za pecivo
1 kašika meda 


Sve suve sastojke pomešajte pa im dodajte vodu u kojoj ste otopili med i ulje. Smesa ne treba da bude jako lepljiva već dovoljno suva da možete da je razvijete na oko pola centimetra debljine. Kada radim sa ovako delikatnim i pomalo sipkavim testom ne pretendujem na to da razvijem celo testo odjednom nego razvijam deo po deo :-) na radnoj površini tek nežno posutoj brašnom.  Keksiće vadite modlicom željenog oblika i slažite na pleh pokriven papirom za pečenje. 


Još:

maslinovo ulje za premazivanje
susam za posipanje ( kim, lan ili neki suvi začin po želji )

Premažite krekere uljem i pospite susamom, ili već onim što ste za posipanje izabrali. 
Pecite na 180-200 stepeni oko pola sata.
Keksići će da posvetle i stvrdnuće se ali neće da se pretvore u kamen. Moji su bili meki i sutradan a posle ih više nije bilo :-).



Bela Rusija

$
0
0

Možda i nije baš najsrećniji trenutak za tortu sa ovim imenom, ali! :-)  Uvek je srećan trenutak za lepe stvari.
O  tome koliko i zašto sve volim Rusiju pisala sam OVDE  i OVDE.  Mogla bih da pišem još mnogo. ogla bih uvek o Rusiji da pišem.
Odavno sam želela da napravim ovu torticu, makar samo zbog imena,  ali mi je stalno izmicala. Ili nam se jelo nešto čokoladno, ili nam se jelo nešto prhko i crveno, ili nema snega pa mi je glupo da pravim tortu koja se zove "Bela Rusija", i tako shvatim naposletku da je neću nikada ni napraviti :-).
A brzo je gotova i potpuno je posebna, i ne nedostaju joj ni sneg ni saonice ni breze ni Volga. 
 Možda samo knjiga poezije na ruskom. Jesenjin, naravno. Ako Vam nije pri ruci, oslušnite vetar, i on ume lepo da šapuće poeziju dalekih krajeva. Meni se čini nekada da ruskim jezikom govore reke i jablani, da čujem glas daljina koje nisam nikada upoznala kako mi govori o prošlosti, o otišlima, o ljudima koji počivaju u beskonačnom plavetnom prostranstvu Majčice Rusije, u njenoj prošlosti koja je i moja prošlost, i muka, i tuga. 


Meni uglavnom nisu problem recepti koji zahtevaju dug boravak u kuhinji. Pa opet mi smetaju sitnice koje produžavaju posao i odvlače pažnju sa najvažnije stvari za mene, a to je da spremam hranu sa radošću, sa poletom, sa ljubavlju.
Smetaju mi zarđale, tupe, beskorisne sitnice koje čuvam malo jer sam sentimentalna, malo jer sam škrta. Ne, nisam škrta zato što volim novac već zato što ga ne volim, ne trošim, nemam i odbijam da ga imam.
Ne kupujem sebi ni nakit ni šminku ni odeću bez preke potrebe. Isto tako, meni je stvar dobra dok radi. Ako malo jače moram da stegnem, ako malo duže traje to što radim, ne mari, dobro je. 
I onda dobijete nekoliko novih stvarčica na poklon i shvatite da ste izrendali pomorandzu za deset sekundi, i uštedeli makar minut, koliko to traje kada koristite bakino rende :-). 
Nisam baš neko kome reklamiranje ide od ruke. Ali mi je opet lakše i draže da kažem koju lepu reč o drugima, nego o sebi.
Da, kao što sam najavila, predstaviću vam u narednih nekoliko postova  neke  LEIFHEIT      proizvode koje sam sama isprobala.
Prvo mi je pod ruku došlo ovo RENDE.

Rende kao rende. 
Kod kuće, u Konarevu, ima jedno malo, četvrtasto, zarđalo sa jedne strane, one na koju u stvari niko ništa nikada i ne renda. Starije od mene. I od pomisli na mene :-). 
Ovde je bilo jedno novo i tupo rende. Jeftino plaćeno, razume se. 
Ma ja ne bih sigurno još deset godina sama kupila rende. 
Jednu običnu stvarčicu. Novu, lepu, efikasnu, kvalitetnu.
Život se poboljšava sitnicama. Zaista. Zaista je tako. 
Ako imate neko staro, tupo i ojađeno rende, mogu da vam pozajmim ovo svoje novo :-). Ako imate neko novo tupo rende još lakše ćete da uočite razliku. Uz kvalitetnu tortu, kvalitetno vino. 
Kvalitetna poezija i ... pleh, tanjir, rende. 
Za takve stvari vredi štedeti, na njih valja trošiti. Vreme, novac i život :-). 
  Živeli :-)

( Raspoloženje mi se menja na bolje. Ne verujem da je rende tako čarobno :-). Jednom kada stignete do dna samosažaljenja i  samoprezira možete samo da se prepustite ili da  zaplivate. Ja se trudim da se ne prepustim, mada ne umem da plivam :-) ).




Sastojci:

Testo:

3 jajeta

3 kašike vrele vode
150 gr šećera
1  kašika vanilin šećera
100 gr brašna
2 kašike kakaoa
1 ravna kašičica praška za pecivo
100 gr mlevenih lešnika


 Jaja penasto umutite sa šećerom i vanilin šećerom pa dodajte vrelu vodu. Mutite još kratko mikserom pa ga isključite i nežno varjačom u jaja umešajte smesu svih ostalih sastojaka ( dakle pomešajte brašno, lešnike, kakao i prašak za pecivo). Pecite testo u malom kalupu prečnika oko 17 cm. na papiru za pečenje, oko pola sata.
Kada se sasvim ohladi izvadite ga iz kalupa i presecite na 3 jednake kore horizontalno.





Preliv:

oko 150 ml mleka
2 kašike šećera
2 kašike kakaoa
3-4 listića nane ( ako imate pri ruci svežu nanu i ako volite, može svakako i bez nje )
2 kesice crnog čaja ili jedna ravna kašičica
50 ml. votke




Mleko sa šećerom ugrejte do vrenja pa dodajte kakao, kuvajte par minuta i skinite sa vatre i ubacite čaj pa poklopite na nekih 10 minuta. Nakon tog vremena izvadite kesice čaja ili procedite, ubacite iseckane listiće nane. Kada se preliv ohladi dodajte votku.





Fil:

200 gr. kisele pavlake
250 ml. mlečne slatke pavlake
50 gr. šećera u prahu ( ovu meru možete da prilagodite svom ukusu )
2 kašike votke
rendana korica jedne pomorandze
100 gr. kandirane pomorandze




Kiselu pavlaku ne mešajte sa slatkom, njome ćete samo da premažete prvu koru. Slatku pavlaku sa šećerom čvrsto umutite pa dodajte koricu pomorandze i na kraju votku.

Prvu koru dakle, dobro natopite prelivom ( mada možda nećete sve da potrošite ) pa premažite kiselom pavlakom i polovinom fila od pomorandze. Stavite preko drugu koru, natopite je i takođe premažite ostatkom fila od slatke pavlake pa preko njega rasporedite komadiće kandirane pomorandze ( treba da bude sočna i meka ). Treću koru natopite.



Još:

oko 100 ml. mlečne slatke pavlake  

Umutite posebno slatku pavlaku za ukrašavanje, ali ne morate ukoliko Vam ostane nešto fila sa narandzinom koricom.



 

Jelenina piletina u korici

$
0
0

Ja opet svratila kod JELENEpo ručak :-). 
Neka fina, uglađena i otmena jela umeju da budu pojednako jednostavna, ekonomična i brza. Izgled nekada zavara, kako umeju i ukus i miris. Nekada je savršenstvo samo od sebe nama dato, nekada ne moramo krv da prolijemo da bismo dotakli obrise Raja.
Tako je to samo nekada, kao i sa ljudima. Neki su među njima predivni i čarobni, a nama je, naviknutim na komplikovane i naporne, na teške odnose i teške ljude, tako teško da u to verujemo. 
A neke stvari, neki dani, neki ljudi - jednostavno su jednostavno dobri :-). 
Malo je onih koji se rode sa talentom da razdvoje kukolj od pšenice, da osete srcem i oštrim okom vide jasno kada nešto naprosto truda nije vredno. Malo je onih koji ne pokušavaju nemoguće, koji tačno znaju koja je ljubav neostvariva, koja je prepreka nepremostiva, koja je bitka uzaludna.
Ja srećem čitavog života ljude zagledane u sopstvene ciljeve, nespremne da odustanu.
Srećem i one, poput sebe, koji odustaju previše često i previše lako. Oni ne umeju da da prepoznaju ostvarive ljubavi, premostive prepreke i bitke koje su već dobijene.
To se uči. I sve se uči. I čitav je život samo ono što smo tokom njega naučili.
A jedno od korisnijih znanja je da prepoznamo savršene i dobre stvari i da od njih ne odustanemo. Najčešće, nema oko njih ni tako puno posla. Jer ono najbolje uvek je protkano tajnom nepojmljive jasnoće koja u komplikovanom svetu izgleda kao nerazumljivo čudo.
Ja jednostavnost, samu po sebi, ne volim. Ne znam baš zasigurno ni šta predstavlja. Ali volim čista, otvorena i jasna lica, takve iste glasove, cvetove, dane, misli, recepte. Volim kada mogu da prepoznam dobro i zlo, lako i teško. Vredno i bezvredno. Ne volim ono što me zbunjuje. Što mi zatvara vidik i stavlja ruke na oči, što me baca u mrak neznanja i nerazumevanja. Jer ja sam od onih što lako odustaju. Od onih koji uvek kada se nađu pred nedoumicom imaju jedno rešenje - odustajanje. 


Evo originalnog RECEPTA  sa Jeleninog bloga, ja sam izmenila samo par sitnica.




Sastojci:

 600 gr belog mlevenog mesa
50 gr mlevene slanine
 1 celo jaje
so po ukusu
 biber
 majčina dušica
50 gr seckanog indijskog oraha
50 gr.  seckane slanine
100 gr dimljene šunke seckane na kockice
50 gr. rendanog trapista

 Izmešajte rukama sve sastojke za veknu da budu kompaktni. Piletinu možete da sameljete mašinom za meso ili jednostavno sve skupa da gurnete u blender ako ga imate :-). Posle samo dodajte ove seckane elemente i umesite sve fino. Pošto ćete veknicu da kuvate u šerpi, kako Jelena naglašava, morate da pazite na to da ne bude duža od prečnika šerpe, kako bi lepo mogla da bude u vodi celom površinom. Kod mene je bilo malo problema pa sam je dodatno ćušnula da cela potone :-). Dakle, kada ste lepo umesili smesu za veknu lepo je oblikujte uz kraj papira za pečenje koji treba da isečete tako da možete u nekoliko slojeva da obmotate veknu. Kada to čvrsto učinite, vežite krajeve kanapom ( ja sam folijom nekako vezala jer nisam imala kanap) i kuvajte 40 minuta. Ako voda uđe u slojeva papira ne uzbuđujte se jer je to u redu :-) ( sva sreća pa je Jelena i to napomenula u receptu :-) ). 
Kada vekna bude kuvana, izvadite je iz vode, odmotajte iz papira i ostavite da se ocedi.




Za koricu:

250 gr. lisnatog testa
1 žumance
 suvi  ruzmarin
susam

 Dok se vekna kuva, lisnato testo izvadite iz zamrzivača i stavite na radnu površinu posutu brašnom da se odmrzne. Kada se to desi, razvijte ga oklagijom na veličinu dovoljnu da obavije veknu lepo.
Veknicu umotajte u testo a krajeve premažite žumancetom da se zalepe. Nakon toga premažite celu veknu žumancetom i pospite ruzmarinom i susamom. 
Pecite na plehu koji ste pokrili papirom za pečenje i pecite na 200 stepeni od 20 do 25 minuta.
Vekna je odlična i topla i hladna.







Šuškava brza čokoladna štrudla

$
0
0

Ne znadoh da li da se smejem ili da plačem. Posle dvadesetak minuta provedenih u kuhinji, par sati hlađenja i par sekundi koliko traje posipanje šnitica štrudle šećerom u prahu, Miša mi je onako strogo, profesorski ovaj kolač ocenio ocenom 11. :-)
Umela sam ja dane da provedem smišljajući i sate da ubijem spremajući po svojim zamislila idealan kolač za njega. I sad se pitam zašto mene, koja tako volim komplikacije i strostruku složenost stvarnosti život sitnicama ubeđuje neprekidno da mogu da dobijem sve što želim sa malo truda i sasvim jednostavno. 
Dobro, ne baš sve.

Jer ipak sam ja majstor komplikacije. Dokazano kada sam trčala sam mamom od Srednje veterinarske do Srednje šumarske škole sa dokumentima, jer nisam do prijemnih ispita mogla da odlučim šta bih da upišem. Dokazano i kada sam mesec dana pre završetka srednje škole, te šumarske koju sam naposletku upisala, odlučila da mi diploma ne treba, pa posle dovršavala školu vanredno, u nedoba, kao što sam mahnito tražila knjigu iz koje se spremao prijemni ispit za studije etnologije, koje sam, eto, izabrala u poslednji čas.  Dokazano onog dana kada sam, dok su moji prijatelji birali najlakše jednosemestralne izborne predmete ponuđene na četvrtoj godini, odvažno i svesna toga što radim zaokružila broj pored kursa "Rana moderna istorija" i zapečatila svoju antropološku karijeru za naredne dve godine. I to pod uslovom da ovog leta položim taj legendarni ispit. 
Dokazano i kada sam pre manje od mesec dana obećala da ću do dvadesetog maja da napišem priču za jedan sjajan  časopis.  I kada sam rekla sebi da ja to mogu "za par dana" a onda shvatila da mi je i ostalo još par dana i priče ni od korova, kako kod nas kažu.
I dalje se dokazuje taj moj talenat da idem težim putem i da ni najdobronamernijeg prolaznika ne pitam za prečicu.


"Ma ja ću to sama. Ma ja ću to ovako."
Ne znam da li su izvor tog moga talenta nesigurnost, neodlučnost, avanturizam ili tvrdoglavost. Valjda nije smeša svega toga, pa to bi bilo zbilja užasno :-). 
Dvadeset puta se predomislim dok razmišljam šta ću "sledeće da spremam". Sve tražim nešto komplikovano i riskantno. Posle shvatim da mi je draže zadovoljstvo voljenih od tog mog osećaja da sam stigla na cilj kozjim stazama i mimo svog ostalog sveta, kako voli baka da kaže. 
No, sa 27 godina, možda ćete se smejati, umor me savladala. Sve su mi privlačnija ta jednostavna rešenja. Želim da šetam i da sedim pod procvetalim stablima, da uživam i da živim, ne više da se dokazujem.
Umorna sam od dokazivanja, od nesigurnosti. Umorna sam i od neodlučnosti.
Umorna sam previše da bih razvijala sama lisnato testo, preumorna sam za neke stvari koje su me pre samo par meseci zapravo odmarale.
Sve mi se čini, došlo je vreme za pravi posao. Umorna sam od bežanja. Od skrivanja pred obavezama. 
Da, ja moram da položim taj legendarni ispit. Moram da napišem tu priču. ( O njoj ću da vas obavestim kad bude gotova :-) ). 
Nije samo da moram. Želim. 
Baš želim. Konačno želim. Ne mogu više mimo sveta. Ne mogu da dokazujem više ništa o sebi bilo kome. 
Dokazujući se, izgubila sam dušu, izgubila sam vid za procvetale grane pod prozorima. Kalendar sam izgubila i ne znam da dolazi proleće. 
Da, Tajana, iako si napravila grešku, zaslužuješ ljubav. Da, Tajana, iako si do sada izbegavala učenje, sve će biti u redu, i dalje si onaj sjajan student. Da, Tajana, iako si spremala ovu štrudlu sam dvadeset minuta i to sa kupovnim lisnatim testom, ona je i dalje savršena. 
Tako misli i tako kaže Miša. 
A ja se nekada pitam, šta taj čovek satkan od one najprefinjenije jednostavnosti, od jasne odlučnosti i mirnog samopouzdanja uopšte, zaboga, vidi u meni?



OVA   lepa cediljka deo je LEIFHEIT ponude koju u celosti možete da pogledate OVDE.
Kako sam već pisala, kada nešto dobijete na poklon, bude vam slatko kakvo god da je :-)) ali meni se njihovi proizvodi zaista dopadaju. Što bi rekao Miša - imaju tu lepu, moćnu metalik boju :-). 
I rade posao, savršeno. 



Kao neka osnovna ideja poslužio je OVAJ RECEPT , samo sam malo izmenila sastojke.


Sutra opet idem kod mojih, i opet donosim mnogo lepih recepata i slika :-)) ( još ni one od prethodnog odlaska  nisam sve objavila ). Čitamo se za par dana, ostajte zdravo :-).

Sastojci:

250 gr. lisnatog testa
250 ml. mleka
20 gr. skrobnog brašna
4 -5 kašika šećera
1 kašika vanilin šećera
1 puna kašika kakao praha
50 gr. čokolade za kuvanje
100 gr. višanja
3 pune kašike mlevenih pečenih lešnika


Mleko i šećer stavite da se greju na srednjoj vatri nakon što ste odvojili onoliko mleka od tih pola litra koliko je potrebno da razmutite gustin da bude bez grudvica. Kada mleko bude pri ključanju, smanjite vatru i dodajte gustin pa kuvajte mešajući neprekidno dok ne dobijete fil gustine pudinga. Pred kraj kuvanja dodajte i kakao mešajući, naravno. Skinite sa vatre i ubacite u fil izlomljenu čokoladu, mešajte dok se ne istopi pa ostavite da se ohladi. ( Ja prebacim sve u neku pliću a širu posudu i pokrijem prijanjajućom folijom ). 
Ukoliko koristite zamrznute višnje, na vreme ih izvadite iz zamrzivača da se odlede. Nakon toga ih iscedite dobro.

Lisnato testo stavite na radnu površinu posutu brašnom da se odmrzne, ako je bilo zamrznuto, pa ga razvijte u pravougaonik dimenzija otprilike 20x15 cm. 

Uz dužu ivicu testa rasporedite ohlađeni fil tako da ostavite možda centimetar sa strane bez fila, kako biste mogli da ih podvijete pri uvijanju. Preko fila poređajte višnje i pospite sve lešnicima. Ako koristite smeđi šećer, pospite nenafilovani deo kore i  njime.

Za premazivanje:

1 jaje

 Razmutite jaje i premažite ivice testa, one kraće strane podvijte usko i zarolajte sve nežno. Izgledaće pomalo kritično jer je fil težak, samo budite nežni i biće u redu. Rolat će se na sastavu sam zalepiti jer je testo premazano jajetom.
 Oprezno podvucite ruke ispod njega i prebacite ga u pleh prekriven papirom za pečenje.

Još:

par kašika smeđeg šećera  + šećer u prahu po ukusu, za posipanje

 Premažite rolat ostatkom jajeta i pospite ga smeđim šećerom. Ako ga nerado koristite izostavite ovaj korak. 
Pecite u rerni zagrejanoj na 190 oko pola sata. Ja sam pekla 40 minuta jer volim baš lepo pečemo lisnato testo. 

Ohlađenu štrudlicu pospite šećerom u prahu, isecite na šnite i uživajte :-).


Bakina riznica 3 - slano

$
0
0



Dragi svi :-)

Vratila sam se i odmah delim sa Vama nešto divno. Istini za volju, Vera  uvek odradi, osim što pokloni recepte, i  onaj teži deo posla, sređivanje i estetsko uređivanje sveščice, ali eto, moji recepti su tu, i srećna sam zbog toga :-).

Donosimo Vam nešto fino, staromodno, slano, nešto što ćete sa uživanjem spremati i na čemu smo mi odrasle... A verovatno ste i Vi, ili će odrasti Vaša deca :-).
Ovog puta imamo i pojačanje - tu je Ivana - Nastini peksimeti.
Slasno i Opasno i Kuhinja Ravnice su ostali nepromenjeni...:)

"Bakinu riznicu 3 - slano"- možete da prelistate OVDE


Štrudla sa čokoladom i orasima

$
0
0


 Vratila sam se od svojih. 
Moje se selo budi, miriše, lista i cveta. Sva poznata mesta okićena su novim životom.
Behar, kao u rajskom vrtu podseća na detinjstvo i snove, na devojačku ljubavnu pesmu.

Prođoh stazama koje poznajem i volim, udahnuh život tek rođenog proleća i onda se vratih nazad, u ovaj sivi grad, u svakodnevicu lišenu boja i slika tako dragih mojoj duši. 
Pa opet, čovek je kao lasta, dom mu je tamo gde mu je dobro. 
Kada sam zakoračila u ovaj stan, osetih da sam došla kući. Dobro je tamo gde volite i gde ste voljeni. Gde miriše mamina štrudla. Makar i spakovana u lepu plavu kutiju i umorna od puta :-). 
Srce Vam je tamo gde sutoni mirišu na život, na onaj prošli i sadašnji život, na sve što ste voleli i što volite. 
I sreća Vam je na istom mestu. 
Iz semena spokoja raste saznanje slatko kao med, spoznaja o tome da doživljena lepota nikada ne može da umre i da voljeni dom ne može da bude razoren jer je ljubav beskonačna, neuništiva i večno mlada, kao tek rođeno proleće, kao skriveni cvet, kao život koji se rađa iz smrti uvek iznova, bez kraja. 


Mama i ja smo ovog puta baš mnogo kuvale i mesile :-). U tome nam je pomogao - 
Ovog puta nisam morala da meljem orahe čučeći, kao godinama unazad, dok smo koristile onaj stari, oronuli bakin metalni mlin koji se vazda montirao na neku prastaru "šamlicu" :-) jer OVAJ mlin  jednostavno pričvrstite  za sto ili radnu površinu i leđa Vas ne bole :-).


Ova štrudla je divna, divna, divna :-)))).


Sastojci:

Testo:
 500 gr brašna
40 gr kvasca
100 gr putera
100 gr šećera
2 jajeta
rendana korica jednog limuna
2 kašike ruma
1 ravna kašičica soli
200 ml mleka



U 100 ml mlakog mleka kome ste dodali po  1 kašičicu šećera i brašna izmrvite kvasac i ostavite da nadođe. Od brašna, 2 žumanceta, ostalih sastojakai kvasca sa mlekom zamesite srednje meko testo. Belanca penasto umutite i dodajte na kraju u smesu. Testo će da bude meko, ostavite ga da nadođe bez dodavanja brašna. Mi smo dodavale i na kraju je rolatić bio tvrđi nego što je trebalo. Svejedno ćete mu dodati brašno kada ga budete razvijali. Neka raste 45 do 60 minuta na toplom mestu.


Fil:

50 gr. otopljene čokolade
50 gr. mlevenih ili sitno seckanih oraha
100 gr. šećera
2 kašike meda
2 kašike ruma
2 kašike mleka



Otopite prvo čokoladu na pari pa joj dodajte ostale sastojke da se lepo povežu i otope. Na kraju dodajte orahe. 

Testo prebacite na brašnom posutu radnu površinu i razvijte ga u oblik pravougaonika na debljinu otprilike malo manje od centimetra. Premažite celu površinu testa filom i uvijte u rolat. Prenesite štrudlu na pleh pokriven papirom za pečenje. Pecite na 190 stepeni oko 40 minuta.


Glazura:

50 gr čokolade za kuvanje
2 kašike ulja 
+ bela čokolada, seckani pečeni orasi, ukrasi po želji

Čokoladu otopite na pari i dodajte ulje pa prelijte rolat i po ukusu i raspoloženju ukrasite :-).

* Ukoliko ne želite da ukrasite štrudlu čokoladnom glazurom, pre pečenja je premažite umućenim jajetom.




Omiljene poslastice bloga SLASNO i OPASNO

$
0
0



:-) I Veročkino srce :-)) koje sam zaboravila da preuzmem pa me je podsetila :-))




Malo nas je koji volimo blog-igrice :-D. Ne kažem da nema takvih ali...
Uglavnom gledam da izbegnem učestvovanje u takvim zgodama, malo jer sam lenja, malo zato što ne volim previše da pišem na zadate teme i da odgovaram na pitanja.
Ovog puta pravim izuzetak, ne samo zbog toga što me je za igricu nominovala VERA nego i stoga što se radi o poslasticama, a gde su poslastice,i to još omiljene, tu sam i ja :-)))

1.
Posle gotovo godinu dana pisanja bloga, u mom srcu na suverenom prvom mestu. Na stranu sentimentalna vezanost za kolače koje jedem od detinjstva, ovaj spoj je čaroban i lud i ja sam zaljubljena već prilično dugo u ove kocke.
-EKSCENTRIČNE KIKIRIKI KOCKE



2. Nisam uvek raspoložena da spremam baš torte, u poslednje vreme odlučim se za sutlijaš ili nešto slično, manje posla, manje sudova za pranje :-)). Ali zato mama ne posustaje. Ona je prva spremila ovu tortu, a ja volim kremasto i višnjasto toliko da ne možete da zamislite :-))
KREMASTA LEŠNIK TORTA SA VIŠNJAMA


3. Ovoj legendarnoj torti drugo mesto je umaklo u poslednjem trenutku. Ona je klasik, porodično novogodišnje ljubimče i moje, od detinjstva. 


4. Na blogu je ovaj kolač prošao prilično nezapaženo, a verujte mi, ne bi trebalo tako da bude, i nadam se da će ova visoka pozicija koju je zauzeo na blogu na kom ima sigurno bar stotinu poslastica da vas uveri u to :-). Zaslužio je možda i treće mesto, ali poštovaćemo klasični poredak i dati prednost tortama :-). 



5. Hm, ovde sam se malo dvoumila ali sam naposletku presekla :-)) 


I eto tako. :-))

Za drugi krug igrice nominujem ( hahahaha, kako to volim da radim, praktično koliko sama ne volim da učestvujem :-) ) 

i na kraju jednog gospodina :-)
Igora :-P ( moderna kuhinja na moj način )  - znam da je Igor sada posebno zauzet pa mu ovom nominacijom želim uspeh i sreću :-D.


Dragi moji nominovani, nemojte da me mrzite :-). Ako ste zauzeti, ne piše vam se ili ste već bili nominovani, samo preskočite krug i igricu, loše je kad nam igre postanu obaveza :-)). 



Baš fina čorbica

$
0
0


Evo nam sunca danas, proleće svakako mora da pobedi u ove kasne martovske dane. Gledam ga kako pobeđuje zimu i duša mi se greje na toj lepoti. 
Ovoj čorbi ne umanjuju lepotu topli dani, jednako je divna i kada je hladno i kišovito i kada je vedro, zlatno, zeleno. 
Nebesa se danas čiste, procvetale voćkice miruju u beloj lepoti prolećnih nevesti. 
Čini mi se da su baš svi oko mene vedriji i hrabriji. Pa i ja sam. I pokušavam da uhvatim te zrake radosti, nade, odlučnosti i da ih sačuvam zauvek u sebi. Jesen i zima će opet da dođu, a šta onda ( nema te lepote i tog dobra koje pesimista u meni ne može da preživi :-) ). 




Sastojci:

Ćuftice:

200 gr. junećeg mlevenog mesa
2 kriške starijeg hleba
1 belance
so po ukusu
biber po ukusu
belu luk po ukusu ( u prahu ili seckan )
majčina dušica
suvi bosiljak
ulje za prženje ( može maslinovo )


Od svih sastojaka umesite smesu i dobro je rukama povežite dok se ne pojave končići ( tako se kaže, ja ne vidim končiće ali osetim kad je masa postala kompaktna :-) ). U tiganju zagrejte ulje pa formirajte vrlo male ćufte vlažnim rukama, ako vas ne mrzi, neka budu veličine lešnika. Pržite ih tako da sa svih strana lepo porumene. Neće im trebati više od nekoliko minuta da dobiju koricu. Pržene izvadite na salvetu ili ubrus. 


Čorbica:


 3-4 kašike maslinovog ulja
1 glavica crnog luka
200 gr. šampinjona
400 gr. kineske mešavine povrća ( ili mešavine kineskog povrća :-)) )  - u njoj su paprika, sojine klice, štapići šargarepe, mladi luk, ne znam šta sam zaboravila :-)) - nerado u proleće koristim smrznuto povrće ali ovo mi je posebno. A i mrzelo me je da idem na pijacu :-)
2 veća krompira
majčina dušica
bosiljak
so po ukusu ( ja sam stavila 1,5 kašičicu )
malo bibera
1 -2 kašičice kima ( ako ga ne volite, izostavite slobodno, ali daje čorbi neki poseban ukus )

Na ulju propržite luk seckan na rebarca pa kada postane staklast dodajte šampinjone krupno sečene. Kada i oni malo splasnu, dodajte smrznuto povrće i vode da prekrije sve za možda 2 prsta. Krompir isecite na krupne komade i dodajte ga čorbici. Neka se sve kuva možda dvadesetak minuta, dok i voda lepo ne uvri. Ja sam kuvala duže jer uvek stavim previše vode. Ubacite u čorbu ćuftice, posolite i začinite po ukusu i dodajte kim pa kuvajte još desetak minuta. 
Meni je čorbica baš fina kada je mlaka a ne vruća. U svakom slučaju prija, od srca je preporučujem.Ne treba joj nikakva zaprška i zato je još više volim.



Hleb specijal

$
0
0
  

 Upečatljivo mek i mirisan ovaj hleb ne iziskuje ni veliku veštinu, ni neke posebne sastojke niti mnogo vremena. Limunova korica čini ga posebnim, kao što i naše dane može neki fini, iznenadni i šarmantni začin ( čitajte  - događaj, neka vest, prilika koju dobijamo, nekada i čovek ) da pretvori u neponovljive i pamćenja vredne. 
U narednoj periodu neću moći ovde da vam pišem priče :-). Ne toliko zbog nedostatka vremena koliko zbog nedostatka inspiracije. Sva moja pažnja usmerena je trenutno na neke druge poslove, svi se tiču lepe književnosti i obavestiću vas o svemu kako novosti budu pristizale :-).
Recepti će i dalje da stižu na blog takoreći svakodnevno jer svakako ne prestajem da kuvam :-)). 
Takođe, molim vas za razumevanje ukoliko neko pitanje ili komentar ne pročitam na vreme, pa ne odgovorim kada treba, ukoliko je odgovor potreban. U svakom slučaju ću da se trudim da ispratim sve i da i dalje budem za vas tu, kao što ste i vi za mene, svih ovih meseci :-))




Sastojci:

500 gr. mekog brašna
20 gr. šećera
20 gr. svežeg kvasca
250 ml. mlakog mleka
50 ml. ulja
2 kašičice soli
50 gr. susama
rendana korica 1 limuna
1 žumance za premazivanje





Testo se sprema standardno. U mlako mleko stavite šećer i izdrobljeni kvasac pa kada nadođe pomešajte sa ostalim sastojcima, osim susama i žumanceta. Kada umesite glatko testo ostavite ga da narasta na toplom mestu dok mu se volumen ne udvostruči. Kada se to desi nauljite manju tepsiju. Testo kratko premesite i prebacite u tepsiju, poravnajte površinu i ostavite da odstoji još 20 minuta na toplom. Nakon tog vremena, premažite hleb žumancetom i pospite susamom pa pecite na 180 stepeni dok ne porumeni, oko pola sata, ili čak nešto kraće. 


Slatke pogačice sa kupusom

$
0
0

Starinski recept za slatkiš "bez išta". Nije baš neki slatkiš. Dobar je za doručak ili večeru. Nije baš ni skroz "bez išta" jer se čak ni klin čorba ne pravi ni od čega.
Ali je skroman i jednostavan kao sve što je bilo nekada. Bez ambicija da  bude najbolji, samo sa prostom i strpljivom nadom da će biti dovoljno dobar.
Napredak je uslovljen postojanjem želje da se bude sve bolji. Ali baš ta želja i namera nekada prosto pojedu mir.
Pretražujem neprekidno blogove, čitav internet, časopise, knjige i biblioteke. Tražim neke nove i savršene recepte. 
Počinjem novi roman i svakog dana iznova brišem ono što je juče napisano. Nedovoljno dobro, gunđam za sebe.
I vraćam se bezbroj puta na isti pasus knjige jer nisam dobro pročitala, jer nisam zapamtila. I vrte me u krug nesposobnosti i namere. Mučno je stajati u mestu kada toliko toga želite, možete, morate.
A možemo svi. 



Svi iz tog kruga treba odlučno da iskoračimo delom. Stvarnim delom. Makar i ne bilo najbolje. Makar imalo bezbroj mana.
Nemam više snage od sebe da tražim savršenstvo. 
Savršeni student, savršena žena, savršena domaćica, savršena ćerka, savršena sestra, savršeno tiha, savršeno vredna, savršeno pažljiva, savršeno ljubazna, savršeno mršava. 
Savršeno prazna od svojih istinskih vrlina i mana. 
Pretvorena u bezličnu robinju svojih sopstvenih strahova.
Znate koliko često sve, sve to izvire iz naše zablude da samo savršeni zaslužuju ljubav. Da samo jedan promašaj ili pad znače da ćemo biti odbačeni, zamenjeni, prezreni. Da smo vredni samo dok se trudimo u grču i u gorčini da budemo najbolji. Bez mane. Bez greške. Bez jednog jedinog propusta.
Umorio me je takav život, stotinu godina dodao na moje godine.
I sad nemam više snage da tražim ni ljubav. Neka me voli ko želi. Neka me ne voli.
Neka jednom budem slobodna od straha da ne vredim.
Neka mi budu dovoljne ove proste, jeftine i fine pogačice. Neka dobiju šansu da svakodnevicu učine blagoslovenom i mirnom.
Neka me ne bude briga ni za jednu moju svakodnevnu brigu.
Neka jednostavno ustukne strah pred slobodom i neka jednostavno budem ja, umesto svih tih lažno savršenih lica kojima sam se sakrila od svega.
Nemam više snage ni da se bojim. Život kukavice ne voli. A ja volim život ma kako se tužna i mrzovoljna činila ponekad.




Sastojci:

250 ml. mleka
30 gr. svežeg kvasca
1 kašika šećera u prahu
500 gr. brašna
2 žumanceta
80 gr. putera
malo soli
i još
80 gr. šećera u prahu


 Kašiku šećera u prahu dodajte mlakom mleku pa u to izdbrobite kvasac i ostavite da naraste. Brašno pomešajte sa žumancima, solju, puterom  i šećerom pa dodajte kvasac, umesite glatko testo i ostavite na toplom da naraste. Kada testo udvostruči volumen, prebacite ga na pobrašnjavljenu podlogu i razvucite na debljinu od oko 4 mm. i vadite čašom prečnika oko 7  cm. ( naravno, dimenzije su proizvoljne  u suštini ).


Fil:

500 gr.  svežeg kupusa seckanog na rezance
malo soli
40 gr. putera
50 gr. šećera u prahu
cimet

Očišćeni kupus iseckajte ili narendajte sitno pa stavite na rastopljeni puter i uz povremeno mešanje dinstajte dok ne bude sasvim mek. Dodajte mu tada šećer u prahu, so i cimet ( po ukusu ) pa promešajte dobro, sklonite sa vatre i ohladite.

Svaki krug  testa nafilujte nadevom ( stavite ga na sredinu pa uvijte lepu lopticu ) sastavom ih okrenite na dole, složite na pleh pokriven papirom za pečenje. Obavezno kolačiće izbockajte viljuškom i premažite jajetom.Pecite na 180 stepeni dok ne porumene, u mojoj staroj rerni to je oko pola sata.
Hladne pogačice možete da posipate šećerom u prahu koji ste zamirisali vanilom.


Baka - Radina griz torta

$
0
0

Bakina starija sestra sprema ovu tortu godinama, decenijama. Naravno, bez tih mojih slatkih, milih začina bez kojih uskoro neću moći da popijem ni čašu vode :-).
Zna recept, razume se, napamet, ima jednu šerpu u kojoj uvek peče testo, drugu u kojoj uvek kuva griz. 
To je ona nedeljna torta koju je mama kao mala, kada sa bakom, dekom i mojim tetkama poseti svoje tetke u Mladenovcu, zapamtila kao predivnu, sočnu i veliku.
Dovoljno veliku da zadovolji glad očiju i obraščića jednog deteta. U stvari, tri deteta u to vreme.
Moja baka je nije spremala. Njena nedeljna torta je bila ona stara, prosta, ogromna i meka točak torta koju pamtim i ja. I inače, baka Rada i moja baka, koju smo uvek zvali tako, samo "baka" jer se tako odmah zna na koga mislimo :-) nisu gotovo nikada spremale ista jela. Valjda je bilo neke posebne draži tada u tim međusobnim posetama, kada odete kod rođaka i izmestite se potpuno iz sopstvene svakodnevice. Kada ste dete, oči i osmeh vam se šire jer smete toliko toga što kod kuće nije dozvoljeno. I dva, i tri, i četiri parčeta torte.
Posle vam bude loše. Malo.
Mama se uželela ove torte. Baka - Rada sa svojima odavno ne dolazi tako često kao nekada. Možda jednom godišnje, možda ni tada. Mi kod njih nikako ne idemo.
I onda se uželi čovek. I prošlih vremena i detinjstva i torti.
Vremena dugih podnevnih leškarenja na poljskim krevetima u bašti, zrikanja zrikavaca i mirisa bagrema, kupanja na Ibru u avgustovske duge dane, starinskih kič-figurica patkice i kuce koje je neko doneo nekada baki i deki iz neke banje.
Prenese čovek tu nostalgiju svima oko sebe.
Te dve figurice pamtim od najranijeg detinjstva. I kako mi je drago što još nisu razbijene. Makar ih niko od nas ne bi stavio pokraj televizora, na frižider ili u stakleni deo prevaziđene vitrine, kao što su neke bake nekada činile, meni je drago što su tu. Kao da prošlost živi u stvarima koje je stvorila i dotakla.
U krošnjama, ukrasima, figurama, haljinama, šeširima, tortama.
 I kada sam dobila recept, pomislih, kako lako i jednostavno! Kako prosto.
I zbilja jeste. Ali znate da i takve stvari umeju da pođu po zlu. Čak najčešće i pođu po zlu. Samouverenost nije uvek put ka uspehu. Naprotiv, najlakše grešimo kada u sebe najviše verujemo.
Kuvala sam griz, kuvala, kuvala a on je ostao redak. Proveravala recept, zvala baka - Radu da mi kaže tačno kako to ide, zvala baku jednom pa još jednom, pa opet i nisam pronašla grešku.
Sigurno znate taj osećaj kada se oko jedanaest uveče nađete u punoj kuhinji suđa i gledate taj svoj jestivi neuspeh koji je trebalo da bude torta, kao da nikada više nećete pravu tortu uspeti da napravite.
Pa onda ponovo sutra, preksutra. Sa strahom, sa strepnjom. Spremni da ponovo poslužite griz u čašama. I kao da vam je baš to jedini recept koji imate, i kao da je ta torta najlepša na svetu, kao da se ne mirite sa neuspehom. Nikada i nemojte.
Ne znam šta se dogodilo ali skuvala sam iz drugog pokušaja savršen fil za tu torticu. Bez jedne jedine izmene. I mama je spremila ovu tortu bez mane iz prve. Podsetila se detinjstva. Kaže - pa i nije tako posebna kao što je pamtim.
Jeste, mama, samo se svašta od tada preturilo preko glave. Vremenom zaboravi čovek da uživa u čistoj jednostavnosti. 

Tako i ja. Malo jednog začina, malo drugog. Da ne bude sasvim jednostavno :-). I da bude mirišljavo i slatko kao uspeh posle neuspeha. :-)

Ovo su mere i recept po kojima baka-Rada oduvek sprema tortu, po kojima sam je i ja uspešno spremila iz drugog pokušaja a mama iz prvog. Stvarno ne znam zašto mi najpre fil nije uspeo. Vama savetujem oprez. Ako vam se griz čini retkim, dodajte slobodno još griza. Ja to prvi put nisam učinila sigurna u recept, čekajući da se nešto u hlađenju stegne. :-) Recept je dobar, ali kada nešto pođe po zlu reagujte i sprečite propast. Tako to ide u kuvanju. I u životu.




Sastojci:

Testo:

3 jajeta
3 šoljice ( za crnu kafu, one male standardne iz kojih se kafa ranije uvek pila, oko 100 ml. najviše ) šećera
3 šoljice ulja
2 šoljice mleka
4,5 šoljice brašna
1 kesica praška za pecivo
rendana korica jednog limuna
2 kašike vanilin šećera

 Penasto umutite jaja sa šećerom i vanilin šećerom pa kada posvetle kao što inače biva kada ih mutite za tortu i postanu pena, dodajte mleko i  ulje i naposletku brašno pomešano sa praškom za pecivo i rendanom limunovom koricom umutite nežno varjačom da dobijete jednoličnu smesu.
U kalupu dimenzija otprilike 25x30 cm koji ste pokrili papirom za pečenje ispecite polovinu testa. Peče se otprilike 20tak minuta, na 180 stepeni. Proverite čačkalicom kada je gotovo, treba da bude suva a testo ne treba jako da potamni.
Kada se testo ohladi, presecite ga vertikalno, dakle, na dve šnite, ne na dve kore poprečno.

Još za testo:

1 kašika kakao praha
 po ukusu cimeta, mlevenog anisa i đumbira - izostavite sve ovo ako ne volite te začine

U drugu polovinu testa umešajte kakao nežno pa ispecite, ohladite i isecite testo na isti način kao i žuto.
Dakle, dobićete dve žute uske i dugačke šnite, i dve iste takve smeđe.

Fil:

1 litar mleka
3 kašike  vanilin šećera za mleko
6 kašika griza
125 gr. putera
250 gr. šećera u prahu
malo limunove korice ako želite - ja sam stavila


Ugrejte mleko sa šećerom do vrenja, pa sipajte griz u tankom mlazu. Na vrlo tihoj vatri kuvajte sve dok se griz ne zgusne, sigurno petnaestak minuta. Treba da bude baš gusto, kada se ohladi krem koji se razmazuje a ne curi.
Ostavite da se ohladi.
Kada se to desi, mikserom umutite dodajući kašiku po kašiku sa puterom koji je već penasto umućen sa šećerom.
Složite tamno i svetlo testo po želji. Ja sam u deo fila dodala kakao radi boje. Nema potrebe to da radite, boja nije ubedljiva a ukus ostane isti.  Isti slučaj bi bio i da dodate čokoladu.
Možete da ukrasite tortu rendanom čokoladom po vrhu.


Bakina riznica 2 - MAK

$
0
0
Kada smo Vera (Astal - kuhinja moje ravnice ) i ja objavile prošlog meseca jednu malu ali predivnu knjižicu recepata -Bakina bela riznica 
nismo očekivale da ćemo toliko da vas obradujemo :-).
Knjižica vam se dopala jer je rađena od srca i sa namerom da se neki divni stari recepti i jela sačuvaju za vreme koje dolazi.
Danas vam predstavljamo novu zbirku, a ovog puta je tema MAK.
Zato što ga obe volimo i zato što znamo da ga vole mnogi od vas.
Uživajte :-)


Knjižicu prelistajte na ISSUU - OVDE.
A preuzmite je - OVDE.

Javite nam da li vam se dopada :-) i šta biste rado videli u Riznici 3.

Pitice sa jabukama

$
0
0


Ma zašto uvek mora kao što baka radi. :-)
Nekad nam, baš za nedeljno jutro, fale te neke male, ljupke, mirišljave stvari. Šoljice sa tufnicama, stolnjaci sa ružicama, žute vezene zavese, buket mimoza na trpezarijskom stolu.
Lepota kojom se okružimo vremenom se i u nas useljava.
Nije tu važan novac, nije važno to što nam nedostaje svetlosti u kuhinji ili to što smo ustali sa glavoboljom.
Važno je da nas ne mrzi. Da ne dopustimo lenjosti i dosadi da posive sve ove divne dane koji su nam darovani tek tako, da ih živimo najlepše što možemo i da radošću budemo zahvalni. 
Poslužite svojima nešto slatko, meko, drugačije i gledajte kako dan postaje drugačiji. Ni kiša ni vetar ni golotinja sivih grana neće skinuti osmehe sa lica onih koje volite. I to je smisao jutra, nedelje, lepote i života.
Da dajemo i primamo ljubav i da samo za nju i od nje živimo.

Čim sam OVAJ recept   ugledala na blogu Tortelina, zamislila sam jedno spokojno, nedeljno jutro, zamislila sam jedan dan koji će biti lep od svitanja do ponoći, zamislila sam baš ove malene slatke pite kao ukras neke divne, šarene svakodnevice kojom ćemo da se borimo protiv svih sivila i briga života, i kojom ćemo naposletku jedni druge da ohrabrimo uvek kada nam se čini da kolotečina jede život i pretvara ga u dosadu.


Prenosim originalni recept uz neke svoje napomene jer sam kao i uvek neke stvari promenila, valjda svi to radimo u kuhinji :-).



Sastojci:

250 gr. sitnog sira ( ja sam koristila rikota sir )

100 gr. šećera - ja sam dodala 10 gr. vanilin šećera

50 ml. mleka

50 ml. ulja

1 jaje

otprilike 350 gr. brašna

1 kesica  praška za pecivo
Pomešajte sir, šećer, mleko, ulje i jaje. Kada dobijete koliko-toliko ujednačenu smesu dodajte po malo brašna pomešanog sa praškom za pecivo, tako da dobijete fino, glatko, nelepljivo testo. Možda će vam trebati malo manje ili malo više brašna od 350 gr. - procenićete najbolje sami, neka testo samo postane nelepljivo i meko i dovoljno je. Kada ga lepo umesite formirajte kuglu, umotajte je u prijanjajuću foliju i stavite u frižider na na sat vremena.
Dok testo stoji u frižideru napravite fil.

Fil:

3 kisele jabuke

70 gr. šećera ili po ukusu  - ja sam prvi put stavila toliko i nekako nam nije bilo dovoljno slatko. Drugi put sam stavila 140-150 gr. šećera i bilo nam je taman :-). Procenite sami prema svom ukusu.

  1/2 kesice cimeta - 5 gr.

2 kašike griza
 1/2 kašičice mlevenog đumbira - volim da kombinujem đumbir i jabuke, ako ne volite izostavite, to je moj dodatak, kao i vanilin šećer i anis
1 kašika vanilin šećera
malo mlevenog anisa - ako imate pri ruci i volite

Jabuke izrendajte i dodajte im sve ostale sastojke za fil, neka odstoje kratko i puste sok, pa ih dobro iscedite.

Testo izručite na radnu površinu posutu brašnom i premesite nežno. Pospite ga malo brašnom i razvijte oklagijom tanko, na možda 5 mm. u oblik što bliži kvadratu ili pravougaoniku. Veličina kvadrata koje ćete seći zavisi od toga kolike pitice želite. Meni su lepše male pa sam sekla testo na kvadratiće čije su dimenzije otprilike 6x6 cm. 
Na polovinu svakog kvadratića stavite kašičicu fila ali tako da ivice ostanu čiste. Onu polovinu koju ćete da preklopite preko ove nafilovane isecite na par mesta nožem.  Premažite ivice sa malo vode i preklopite pa ih pritisnite viljuškom tako da ostane lepa šara a testo se sastavi. Prebacite pitice na pleh koji ste pokrili papirom za pečenje.

Još:
1 žumance
1-2 kašike mleka
Pomešajte žumance sa mlekom i premažite paketiće. 
Pecite na 200 stepeni oko 15 minuta ( nemojte da ih prepečete ) dok fino ne porumene.

Praziluk tartić

$
0
0




Ništa me ne pitajte. Stigla sam od svojih pre dva dana i još nisam sredila slike i recepte za sve što smo mama i ja tamo spremale i slikale. ( bolje mama asistira nego što ja fotografišem ). Umorna sam toliko da čak ne stižem da se zabrinem što još ne učim i što još neke stvari ne radim,a trebalo bi.
Ovo je recept iz neke moje male arhive ( čudno zvuči da imam i to :-)) dok ne sredim sebe i sve oko sebe :-). 
Pokušavam da postignem sve, a sve mi uporno izmiče. Obaveze, poslovi, ideje i planovi stoje i čekaju na mene. Ja čekam svoj trenutak, svojih pet minuta.
I čekaćemo se još.
Definitivno.





Testo:


250 gr. brašna

125 gr. putera

1 žumance

1 kašika kisele pavlake

1 kašičica soli

Prosejte brašno u smestite ga na radnu površinu, formirajte kupu sa udubljenjem u sredini, u koje ćete staviti žumance, pa zatim i ostale sastojke. Umesite kratko prhko testo, formirajtekuglu pa je uvijte u prijanjajuću foliju i stavite u frižider na 2 sata.

Nadev:

500 gr. praziluka ( i beli i zeleni deo )

100 gr. slanine

50 gr. maslaca

 Isecite praziluk na trake i blanširajte ga u posoljenoj vodi 5 minuta. Nakon toga, ocedite ga i propržite na ugrejanom puteru pa sklonite sa strane da se ohladi a u istoj posudi gde se on pržio propržite sitno seckanu slaninu dok lepo ne zamiriše. Suvišnu masnoću uklonite.

Preliv:

150  ml. mleka

150 gr. kisele pavlake

3 jajeta

so i biber po ukusu

Sve sastojke za preliv pomešajte. 


Kada ste sve pripremili, razvucite testo na debljinu otprilike 4 mm. i obložite okrugli kalup. tako da tek blago uzdignete ivice testa uz okvir kalupa. Ja sve pečem na papiru za pečenje ali verujem da ovu pitu možete da ispečete fino i ako sam podmažete kalup. Preko testa koje ste probušili viljuškom na par mesta rasporedite ravnomerno praziluk pa preko njega slaninu. Prelijte sve umućenim prelivom i pecite na 190 stepeni oko 45 minuta.






Kremasta lešnik torta sa višnjama

$
0
0



Znate da ste usamljeni kada nema nikoga ko bi napravio tortu za vas. Ovu mi je mama napravila još kada sam prošli put bila kući.
Ne, ovde mi je kuća.
Ili nije?
Jeste, valjda jeste, ali ovde nema nikoga ko bi napravio tortu za mene. Ovde sve moram sama. Baš sve.
Taj osećaj usamljenosti je moja detinja bolest. Nisam je nikada preležala. 
Ona je ujedno i moja želja da svi odu, da me ostave na miru, da svojim odsustvom potvrde da nema ni mene. 
Ja nisam nikada uvijala svoju stvarnost u svetlucave boje i radosti kojih nema. Nisam vam se nikada predstavljala kao neko ko nisam. 
Imam ja te mračne dane. Još kako! Imam ja te svoje neizdrživo crne misli i čitav jedan zakopani svet strahova, sumnji i usamljenosti. Tu ne primam nikoga, ne podnosim nikoga. To je samo moj komad gorčine. One opasne, snažne, prave gorčine. 
Tu ne pomažu ni začini ni čokolade ni medenaci. Gorko pa gorko.
A šta? Od čega mi je život opor a snovi otrovni?
Ja ga sladim a on sve gorči. Ja se borim a sve više gubim. Ja volim a sve me manje vole, ja dajem a sve manje primam i uzaludno pokušavam da nađem ključ da zaključam nadanja, da naučim da su ljudi skrojeni nekako drugačije i meni neshvatljivo, da sam ja pogrešna, rođena u petak, da negde grešim, i da saznam gde.
U tim mračnim časovima ja niti kuvam niti jedem. Kuvanje je nešto divno, nešto što se radi kada si srećan. 
U tim noćima, kao što je ova, ja sedim i gledam zid ispred sebe bez nekih naročitih misli, bez želje da nešto promenim. 
I tako u ćutanju i samovanju pronalazim po ko zna koji put volju da se opet borim, davolim, da dajem i da tražim onaj isti ključ za zaključavanje svih nadanja i snova.
Ključ koji će me zaključati u realnost i naučiti da živim u njoj a ne u maštanjima i sećanjima.
I u tim mračnim časovima obično zazvoni moj telefon.
Mama.
Ona mi napravi omiljenu tortu. Ona pronađe tortu koju ću da volim još više. Za nju se smejem i zvučim srećno jer ona je zaslužila da bude bezbrižna bar malo, bar kad misli na mene. 
Ja nisam. Neke brige i slutnje traže me i pronalaze. I ja moram da saznam šta hoće od mene. 
Ali to je moj put. Moja briga. Moj krst. 
A jedan lažni osmeh otvori ponekad put onom pravom. Mama me naposletku nasmeje. A ko će drugi?


Kore:

8 belanaca
8 kašika šećera
8 kašika mlevenih pečenih lešnika
2 pune kašike brašna

Penasto umutite belanca sa šećerom pa dodajte nežno  (varjačom) lešnike i  brašno. Ispecite dve kore u plehu pokrivenom papirom za pečenje dimenzija otprilike 25x35 cm na  200 stepeni. Vreme pečenja je oko 12 minuta,  kore ne treba da budu lepljive odozgo kada ih pipnete.
Kada se ohlade presecite ih vertikalno, tako da dobijete dve uže trake ( od jedne kore, ukupno 4 ).

Fil:

8 žumanaca
180 gr. šećera
100 gr. bele čokolade
150 gr. putera
par kašika šećera u prahu
50 gr. sitno seckanog lešnika

 Skuvajte žumanca sa šećerom na pari tako da dobijete gust svetli krem, možda malo  gušći od pudinga kada je vruć. U vreo krem dodajte izlomljenu belu čokoladu pa mešajte dok se ne istopi. Ohladite ga pa umešajte mikserom u puter koji ste prethodno penasto umutili sa šećerom u prahu. Kada povežete te dve smese dodajte i sitno seckane lešnike.

Još:

250 ml. slatke pavlake
100 gr. kisele pavlake
100 gr. nugat čokolade
1 kašika šećera u prahu
150 gr. višanja ( bez koštica, razume se )

Umutite slatku pavlaku, a kiselu pavlaku i šećer u prahu pomešajte sa otopljenom čokoladom. 
Torta se slaže ovako - prvu koru premažite trećinom fila i pospite ravnomerno polovinom višanja. Preko višanja premažite polovinu slatke pavlake. Stavite preko slatke pavlake drugu koru, premažite je trećinom fila pa preko njega nanesite drugu polovinu slatke pavlake. Preko treće kore premažite nugat čokoladu pomešanu sa kiselom pavlakom i pospite višnjama. Stavite tortu u frižider na 15tak minuta, pa je izvadite, pokrijte četvrtom korom i nju naposletku premažite ostatkom fila ( onom poslednjom trećinom ).
Meni je sve ovo, kada sam čitala recept, bilo baš komplikovano :-), mama je pomogla kod slaganja. Nadam se da sam sve tačno napisala. U principu možete da složite sve to kako se vama zgodnim čini, bitno je samo da se sve na kraju nađe u torti :-).


Još:

rendana čokolada za posipanje

Tortu pospite rendanom čokoladom ( oko 30 gr. ), lepo rashladite i uživajte :-).




*Originalne mere su ovde u stvari smanjene, torta bi trebalo da bude duplo veća. Ako vam je potrebna za  neko veće okupljanje i sl. možete i da duplirate mere navedene u receptu ovde, ali mislim da je za neke svakodnevne porodične potrebe ovo torta sasvim dovoljno velika ( osim ako imate u porodici nekoga kao što sam ja :-D).



Kukuruz čorbica

$
0
0

Ja vam ne volim čorbe. U stvari, ono što volim to i spremam i delim sa vama. Slatkiše i peciva uglavnom :-).
Međutim, u poslednje vreme Jelenine  su mi supe i čorbe  promenile pogled na svet pa mi je već danima ručak potpun samo sa čorbicom, bilo kakvom, makar i slučajnom :-).
Ovaj receptić je baš slučajan. Za Jelenine čorbe pišem spisak, da nešto slučajno u kupovini ne zaboravim, jer je u njenim receptima važan svaki detalj. Ove "moje" početničke čorbice nastanu bez mnogo buke i bez odlaska u prodavnicu :-). Krompir, šargarepicu i piletinu sada stalno imamo jer Mišin tata praktično samo to i sme da jede.
A kukuruz je već posebna priča, i otkud on u mom zamrzivaču. Sećam se velikog bureta pored šljive u kom je stajao celog mog detinjstva. I vanglice, stare, metalne, sa drvenom drškom, kojom sam ga zahvatala, naginjući se nad previsoko bure, pa zamahivala što dalje detinjim ručicama da nahranim kokoške u bašti  i šarane u našem  malom zelenom ribnjaku. 
Kukuruz je dugo bio za mene to što jedu koke i ribe. I prasići ponekad :-). Iako su se u Mataruškoj Banji oko mosta prodavali
 pečenjaci u ranu jesen, u tople dane i mirisne večeri, i mirisom privlačili decu i starce kojih je uvek u parku bilo najviše, mi ih nismo jeli. 
Ne znam, to je uvek bilo za koke i ribe :-).
Vanja je kukuruz zavoleo tek u studentskoj menzi. A ono što on voli mora da se nađe za stolom kada se svi okupimo. Tako sam ja, ni kriva ni dužna, jela naposletku i taj kukuruz. Ukusan je ( znaju i životinjice da proberu :-) )  i u čorbi se snašao odlično. 
Bolje nego ja u istoj  onoj pomenutoj menzi pre nekoliko godina :-). A to je posebna priča. Ali stvarno :-).





Sastojci:

2 krompira srednje veličine
2  šargarepe srednje veličine
3-4 manje ( ženske :-)) ) šake kukuruza šećerca
so i biber po ukusu
2 žumanceta
sveži peršun
oko 2,5 litra pileće supe  ili vode ( ako ste kuvali piletinu za neko drugo jelo, iskoristite supicu, kao što sam ja, ali možete da koristite i  pileću kocku za supu - prema uputstvu ( ja ih nešto ne volim, ali mogu da posluže ponekad ). Razume se, možete recimo pileća krilca ( par njih je dovoljno ) da kuvate sa ostalim sastojcima, ili neki drugi manje atraktivan deo pileta, čisto da da miris i malo masnoće, pa posle ili izvadite sve to iz supe, ili očistite koščice a meso vratite u čorbu


Krompire i šargarepe isecite na kockice i stavite u šerpu, nalijte supom. Ako koristite pileća krilca ili nešto slično, nalijte vodom i stavite tu piletinu da se kuva zajedno sa povrćem, isto ako koristite kocku - nalijte povrće vodom i sačekajte da provri da biste dodali kocku. 
Krompir tako sitno seckan, kao i šargarepa, skuvaće se već za dvadesetak minuta od trenutka vrenja,a možda i pre, samo što ja volim da budem sigurna da je krompir kuvan :-). Desetak minuta posle trenutka vrenja dodajte u supu i kukuruz pa sve skupa kuvajte još petnaestak minuta, dok se kukuruz ne skuva. Negde u ovom trenutku stavite i kocku u čorbu, ako radite sa njom. Ako kuvate piletinu, neka se sve kuva malo duže, kada je meso gotovo izvadite ga, kratko prohladite i skinite sa kostiju pa vratite u čorbu.
Kada se kukuruz skuva, i meso, ako ga imate, u posebnoj posudi umutite dva žumanceta žicom, pa im dodajte postepeno kutlaču ili dve supe bez komadića povrća ili mesa. To lepo izmešajte, šerpu sa supom sklonite sa vatre i sipajte smesu sa žumancima. Mešajte tako da se žumance u supi razbije, smanjite vatru sasvim pa vratite čorbu kratko na šporet ali pazite da ne provri. 
Posle nekih pet minuta je skinite konačno sa vatre, posolite, pobiberite po ukusu i pospite peršunom. 


Kod bake na ručku

$
0
0

Danas vam ne pišem recept. Običan bakin klot pasulj, ili sa malo suvog mesa, ili slanine. I još običnija pita sa sirom. I ONA  sa jabukama.
Taj pasulj smo jeli gunđajući, kao deca. Pite smo voleli posebno kad su hladne, sutradan, sakrivene i kuhinjskom ormariću ispod bakine bosanske ćase. 
A eto kako prolaze vreme, naši životi, naše uspomene, sve naše muke, sve naše radosti, sve se u sećanjima menja, dobija boje i ukuse koje želimo da vratimo.
Vratih se od svojih prošle nedelje. Kad god odem, baka sve teže hoda, sve je pogrbljenija. Sve duže spava i sve više ćuti. 
Nešto mi se čini, neće ona više moći nikada da skuva taj pasulj ni da ispeče gibanicu. 
I sve mi se čini, stara sam koliko i ona, stara od sećanja na vremena u kojima su svi koje volim bili mladi, zdravi i nasmejani. 
Sve mi se čini, dala bih sve godine koje dolaze za kratki povratak u one koje su prošle. 
Za povratak u neko obično jutro, na neki obični ručak, pasulj, pitu i hleb. 
Kada shvatite da nema povratka, da nikada neće biti povratka, počinjene svoju prolaznost da živite. Neki shvate pre, neki kasnije. Neki potiskuju tu istinu, drugi joj se smeju u lice.
Ali ljudi koje volimo nikada ne mogu biti prepušteni nemilosrdnom zagrljaju vremena. 
Za njih se borimo sećanjima, suzama, fotografijama, receptima.



Da, receptima i češće nego što mislimo. I tako nas kroz papiriće, sveščice, tanjiriće, nekako nas sve povezuje ista jedna prošlost, ista jedna želja. 
Da stegnemo u zagrljaj ono što volimo. Da ne prođe. Da ostane i da miriše večno.
 I tako najomraženiji bakin svakodnevni ručak postane drag i važan. I sve postane drago i važno kako bi uvek trebalo da bude, a ne samo onda...kada prođe. 
Koji ste vi bakin ručak mrzeli kao mali, i zašto ste ga kasnije zavoleli?
U nekom od sledećih postova spremiću nam nešto što je nekada spremala vaša baka :-). Razmislite šta bi to trebalo da sačuvamo od zaborava!



Sačuvajmo SVE!
Pogledajte BAKINU RIZNICU, nešto što Vera i ja radimo sa zaista velikom ljubavlju. 



Malaga torta

$
0
0

Toplo je napolju, vedro. Ali još mi ne miriše proleće. 
Kao da smo zastali negde, u nekom zimskom vrtu koji cveta, u jutru koje podseća na veče, u čudnim danima između. Između zime i leta, između mladosti i starosti, između sreće i nedostatka, između prošlosti i nekog sebe koji još ne može u ovom vremenu da se pronađe.
O, kako su meni uvek bili užasni ti koraci po tlu koje ne poznajem, ta svitanja koja ne liče ni na zimska ni na  prolećna, ti mirisi koji ne donose ni behar ni pahuljice.
A napolju je toplo, vedro. 
I šapućem sama za sebe kako treba da zavolim te dane koji ne liče ni na februar ni na mart ni na april, te zore koje vidim samo sada, te čudne trenutke u kojima ne znam baš šta osećam, ne znam baš ni ko sam, ali mi nije u njima važno da svemu prilepim neko ime, oznaku i značenje.
Takva su mi bila nekada lutanja livadama, kupanja u avgustovsko podne, duga sedenja u voćnjacima iza pokrivljenih taraba onda, kada pobegnem iz škole da bih tu sedela i da bih kratko bila nešto neodređeno, dete odbeglo iz sveta u kom sve ima ime, oznaku i značenje.
I isto tako šapnem sebi da mi je dosta nekih ukusa koje znam, koje prepoznajem u pola noći, određenih, jasnih recepata, formi koje ne prihvataju izmene. 
Ne mora da bude neki savršeni klasik.
Samo neka bude dobro.
Neka bude ako treba i sa orasima, koje baš nešto posebno ne volim. Ali neka bude ukusno.
I toplo i vedro.
I neka čak nema ime ( premda ga ima ova torta ).
Imena i oznake nisu život. Život je sve ono što proživimo između.



Sastojci:


Kora:
 10 jaja
 10 kašika šećera
15 kašika mlevenih oraha
5 kašika brašna
1/2 kesice praška za pecivo


Jaja umutite sa šećerom penasto pa varjačom umešajte nežno orahe i  brašno pomešano sa praškom za pecivo. Izlijte smesu u pleh pokriven papirom za pečenje dimenzija oprilike 25x30 i pecite oko pola sata na 180 stepeni ( zavisi od rerne ) dok čačkalica ne izađe suva iz testa.
Kada se kora ohladi presecite je prvo vodoravno, tako da dobijete dve kore, a onda svaku na dve šnite, tako da ukupno dobijete 4 uže kore.


Fil:

100 gr. suvog grožđa
1 šoljica  (za crnu kafu) mleka
2 žumanceta
2 kašike brašna
100 ml. mleka
125 gr. putera
6 kašika šećera u prahu

 Suvo grožđe prelijte šoljicom mleka i kuvajte povremeno mešajući dok se grožđe ne raspadne, kod mene je to trajalo malo više od pola sata. Kada se to desi, dodajte u ovu smesu žumanca i brašno koje ste razmutili u ovih 100 ml. mleka. Kuvajte dok se ne zgusne, kao što biste kuvali svaki fil. Kada se suvo grožđe raskuva, ja prebacim šerpu u drugu punu vode i nastavim kuvanje fila na pari, kako bi se brašno lepo skuvalo i fil zgusnuo bez opasnosti da mi sve na kraju zagori.
Ohlađen fil umutite sa puterom koji ste već umutili sa šećerom u  prahu.

Fil 2:

100 gr.  mlevenih oraha
100 gr. šećera
oko 50 ml. mleka
125 gr. putera
2 do 4 štangle ( 20 - 40 gr. ) čokolade za kuvanje

Zagrejte do ključanja mleko sa šećerom ( mešajte da se šećer ne bi kristalisao ) pa prelijte orahe. Budite pažljivi, možda vam neće trebati toliko mleka, a možda će vam trebati više, ovo je neka okvirna mera. Smesa treba da bude gusta, bolje da bude suvlja nego da preterate sa mlekom. 
Kada se popareni orasi prohlade umutite ih u homogenu smesu sa puterom pa dodajte u to 2 štangle istopljene čokolade za kuvanje. 

Filujte kako želite :-). Oba fila podelite na dva dela i onda, recimo, donju filujte svetlim filom, pa sledeću tamnim, treću svetlim i poslednju premažite tamnim filom. Ja volim simetriju :-), može sve to da se složi i drugačije.

Još:

rendana čokolada ili čokolada u prahu, mleveni orasi za posipanje

Tortu pospite onim što volite :-).




* Meni je lepo kada korice za ovu tortu malo zalijem rumom i mlekom ili nekim lepim voćnim likerom ili sokom. Ali ja to radim sa svim korama jer ih prosto u tortama ne volim čak i kada nisu suve :-). Vi procenite da li vam je ovo mnogo testa. Ako jeste, slobodno malo "pogurajte" stvari u pravcu sočnosti, nekim prelivom :-).
** Volim i da bar dve korice premažem nekim finim dzemom, ali i to redovno radim kad spremam slatkiše, bilo ili ne bilo navedeno u receptu ( šta ću kad volim :-) ).
*** Ovo crveno što možda vidite na slikama su brusnice koje sam imala pa sam dodala u suvo grožđe. Mama je posle malo i ukrasila tortu njima. Možete i vi da dodate u fil neko drugo, mekše i sočnije suvo voće ako suvo grožđe ne volite.